EASi soovitused

Milline on ettevõtte laenuvajadus?

Ettevõtte laenuvajadus võib tekkida selle loomisel (st stardikapitali otsimisel) ja ka siis, kui ettevõte on juba saavutanud stabiilse rahakäibe, kuid vajab tegevuse laiendamiseks kapitali. Laenu on eeskätt vaja siis, kui puhaskäibekapitali ei jätku.

Ettevõtte esialgset kapitalivajadust tuleb samastada investeerimisvajadusega. Kui äriidee teokstegemine nõuab suuremat kapitali, siis võiks puuduva raha saamiseks taotleda ettevõtlustoetusi (nt stardilaen) või kaasata erainvestor (nt riskikapitalist).

Kui ettevõtja on jõudnud aga olukorda, mil ta tahab ettevõtet arendada ja kasvatada müügikäivet, tekib tal vajadus lisainvesteeringute ja seega ka lisafinantseerimise järele.

Enne panka käibekapitali laenu taotlema minekut on soovitatav analüüsida rahakäivet mõjutavaid olulisi tegureid, näiteks:

  • ostjatelt laekumata arveid − pead jälgima, kui suure osakaalu käibest need moodustavad ja mida saaks ette võtta, et laekumata arveid vähendada
  • kaubavarusid − pead hindama, kas varude suurus on optimaalne. Laovaru peab olema nii suur kui vaja ja nii väike kui võimalik

Kui ettevõtte käibevarade analüüs on tehtud ja on selgunud, et käibevara on hakanud nappima ettevõtte kiire arengu tõttu, võiks pöörduda panga poole laenutaotlusega.

ALLIKAS: http://www.eas.ee/et/alustavale-ettevotjale/ettevotlusega-alustamine/ettevotluse-rahastamine-ja-toetused/milline-on-ettevotte-laenuvajadus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s